Preminula Hatidža Mehmedović, simbol srebreničkog stradanja i predsjednica 'Majki Srebrenice'

Hatidža Mehmedović, predsjednica udruženja "Majke Srebrenice" sinoćje preminula u Sarajevu. Hatidža je poznata u javnosti kao borac za pravdu i istinu, a i sama je u srebreničkom egzodusu izgubila muža, dvojicu sinova, brata i mnoge članove dalje porodice.

"Naša majka i veliki borac za istinu o genocidu u Srebrenici, Hatidža Mehmedović, večeras u 19:30 sati je preselila na ahiret. Molimo Allaha dž.š. da joj se smiluje i u džennetu je sastavi s njenim sinovima. Amin“, navodi se u saopćenju MIZ Srebrenica.

Ispraćaj i dženaza je zakazana za srijedu u 12 sati, a Hatidža će biti ukopana  u Bektićima. Na ovom mjestu u 13:30 će se klanjati ponovna dženaza i tevhid.

Hatidža je pozivala svijet na brigu o ljudima koji su zahvaćeni ratnim stradanjima, te je pozivala da se svi bore kako se situacija koja se desila u julu 1995. u Srebrenici ne ponovi nikome..

„Grlim tri jele i zamišljam da grlim mog Almira, mog Azmira, mog Abdulaha. Kad je moj Lalo posadio ove jele rekao je, ženit ću se kad porastu. A sad majka umjesto sinova i unuka obilazi jele“, govorila je novinarima Anadolije svoju bolnu priču majka Hatidža, koja je svoje najmilije 2010. godine ukopala u mezarju Memorijalnog centra Potočari-Srebrenica.

„Ta djeca su izvedena iz školskih klupa na strijeljanje. Njima su iz ruku uzete olovke, a ne puške. Golorukim i golobradim dječacima su vezali ruke i oči, a onda pucali u njih. Ne znam kako majci srce ne pukne“, govorila je Hatidža...

Novum.ba

Vezano: