FOTO/Travnik centar tekstila BiH: Svečano otvoren Sajam 'Timod Expo-2019'
U nedvno obnovljenom privrednom sportsko-kulturnom centru Pirota u Travniku danas je uz prisustvo brojnih zvanica i predstavnika društveno-političkog života, 29 izlagača iz šest zemalja i posjetitelja svečano otvoren prvi specijalizirani Sajam tekstila kože i obuće „Timod Expo-2019“ , koji će trajati do 26.04. 2019. godine.
U organizaciji Općine Travnik, Univerziteta u Travniku, Vlade SBK/KSB, te Regionalne razvojne agencija (REZ), travnički Sajam se održava uz podršku privrednika sa područja Srednjobosanskog kantona i Društva za unapređenje gradskog partnerstva Lajpcig – Travnik.
Pored izlagača iz BiH, svoje proizvode, ponude i usluge predstavljaju i privrednici iz Hrvatske, Srbije, Slovenije, Poljske i Italije, a ovaj sajam pored poslovnih susreta, nudi i brojne prezentacije, stručna predavanja i motivacijske govore.
Faris Hafizadić, član Organizacionog odbora Sajma je naglasio da Travnik danas zaslužuje bolji položaj u oblasti tekstila u Bosni i Hercegovini, te da je na ovom području preko 2000 ljud zaposleno u branši tekstila. Na pitanje kakav je položaj zaposlenika u ovoj oblasti Hafizadić je kazao da nije zadovoljavajući, te dodao:
„Pored želje da dokažemo da je Travnik centar tekstila, ukazivanje na položaj radnika u oblasti tekstila jeste zapravo jedan od ciljeva Sajma. Moramo popraviti trenutne uslove radnika, a glavni problemi su plate kao i nedostatak radne snage, ali već smo pokrenuli određene pregovore sa Ministarstvom privrede SBK/KSB po pitanju dualnog sistema obrazovanaj kako bismo taj problem makar djelomično smanjili, jer ga u skorijoj budućnosti ne možemo riješiti.
Sekretar Udruženja proizvođača tekstila, obuće i kože BiH, Amir Međić istaknuo je kako je cilj ove sajamske manifestacije omogućiti privrednicima prostor za predstavljanje, kao i priliku da sklope partnerstva, ali također i razgovaraju o problemima, te dodao:
„Firme iz ove branše zapošljavaju više od 40.000 ljudi u BiH, te ostvaruju prihod veći od milijardu i pol maraka, što čini od četiri do šest % BDP-a. Ovaj sajam je upravo prilika da od vlasti zatražimo poboljšanje ambijenta za poslovanje, a među ostalim harmonizaciju propisa s Republikom Srpskom (RS). Smatramo da je ekonomski prostor BiH jedinstven i da ne smijemo praviti jedni drugima nelojalnu konkurenciju .“
Međić je također istaknuo da je preduzećima potrebno što prije omogućiti lakše poslovanje te im stvoriti uslove za zadržavanje radnika u BiH, ali ida je za egzodus radnika koji prijeti državi, pa tako i firmama koje su male i ranjive najbolji adut za njihovo zadržavanje upravo povećanje plata.
Prisutnima se između ostalih obratio i federalni ministar trgovine Zlatan Vujanović koji je ovom prilikom naglasio da industriji tekstila, kože i obuće treba vratiti stari sjaj i omogućiti novi zamah, te da nije baš jednostavno u ovom trenutku poboljšati privrednu i poslovnu klimu u BIH, ali da se na tome treba raditi, kao i omogućiti bolje uslove privrednicima, ali i radnicima, naglašavajući da je potrebno također stvoriti uslove za povećanje iznosa minimalne plate.
Ovom prilikom posjetitelji su mogli pogledati modne revije sa modelima Alma Ras, i Dresscode by Prevent i stručno predavanje Wolfanga Weissa, a za naredni dan, također su najavljeni brojni sadržaji. Usluge i proizvode koje se nude na Timod Expo-2019 možete pogledati u periodu od 10:00 do 18:00 sati, a karta iznosi 3,00 KM.
Novum.ba