U Donjem Vakufu održana tribina "BZK Preporod 120 godina za sreću doma i naroda“

"BZK Preporod 120 godina za sreću doma i naroda“ bila je tema tribine održane večeras u Centru za kulturu, informisanje i sport Donji Vakuf ,  u organizaciji BZK Preporod Donji Vakuf u okviru manifestacije "514. Dani Ajvatovice"

Izlagač je bio prof. dr.  Sanjin Kodrić, predsjednik Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ u Bosni i Hercegovini a tribina je dio kulturnih dešavanja 514. Dana Ajvatovice. Domaćin i uvodničar  na tribini bio je mr. Kemal Čolak, predsjednik BZK „Preporod“ Donji Vakuf  a  prisutnima se se obratio i glavni imam Medžlisa IZ Donji Vakuf, Amir-ef. Čavak.

Bošnjačka zajednica kulture “Preporod” s brojnim aktivnostima, bogatom izdavačkom djelatnošću, naučno-istraživačkim radom, pokriva sve segmente kulture Bošnjaka, što je čini maticom bošnjačke kulture i identiteta.

– U 120 godina je stala ne samo historija “Preporoda”, nego na neki način i historija Bošnjaka i Bosne i Hercegovine. Sve ono što se odvijalo u ovih 120 godina, na neki način se reflektiralo i na djelovanje “Preporoda”, ali isto tako “Preporod“ je stvarao ne samo kulturu, već i društvo Bosne i Hercegovine. Kao primjer govori činjenica da je samo “Gajret”, kao pravni prethodnik “Preporoda”, odškolovalo dvije trećine bošnjačkih intelektualaca do 1941. godine, što govori da je ono de facto stvorilo bosanskohercegovačku društvenu elitu. U novije vrijeme Bošnjačka zajednica kulture “Preporod” kao matična temeljna institucija kulture Bošnjaka bila je nosilac svih važnih kulturno-identitetskih projekata kod Bošnjaka – izjavio je prof. dr. Sanjin Kodrić.

Prof. dr. Kodrić naglasio je, između ostalog, da osnivanjem “Gajreta”, odnosno  „Preporoda“   Bošnjaci dobijaju prvu svjetovnu narodnu instituaciju. Obrazovanje bošnjačkih djevojčica i djevojaka počinje upravo sa osnivanjem „Preporoda“, a prvi vakifi, odnosno vakife, bile su  dvije žene. U tom periodu, gotovo nemogućeg historijskog konteksta, Bošnjaci dobijaju snažnu instituciju i prve obrazovane intelektualce.

Govoreći, nadalje, o sadašnjem kontekstu rada i djelovanja   prof. dr.  Sanjin Kodrić, predsjednik BZK „Preporod“ BiH je rekao da je stanje ‘Preporoda’  ogledalo stanja u BiH, a pogotovo stanja Bošnjaka, koje se nužno mora mijenjati da bi se u kulturnom smislu ovo društvo preporodilo, a osobito da bi se Bošnjaci preporodili kao narod, te da a svaki pojedinac mora biti svjestan svoje odgovornosti.

U sklopu javne tribine  u foajeu JU Centar za kulturu, infomrisanje i sport Donji Vakuf postavljena je i izložba   BZK „Preporod“ 120 godina „za sreću doma i naroda“.

Novum.ba

Vezano: