Sjećamo se povodom 20 godina od obnove Starog mosta: Jedan Kiseljačanin je radio na obnovi Starog mosta
Dnevni avaz je prije deset godina objavio tekst o Rasimu Šečeroviću iz Paleža, vrsnom kiseljačkom klesaru.
Rasim Šečerović iz Kiseljaka, poznatiji kao Rale, iako to njegovi mnogi sugrađani ne znaju, u svom je životu pravio razne majstorije od kamena. Godine 1979. otišao je na Brač, gdje je usavršio vještinu obrade kamena. Otad su preko njegovih ruku prošle na hiljade tona kamena kojem je davao oblik i sklapao ga u jedinstvena djela.
Kamene munare
Usljed ratnih dešavanja porušeni su brojni objekti, među kojima i kameni, pa je, kada se krenulo s obnovom i ponovnom izgradnjom, Rasim imao pune ruke posla.
Rušenje Starog mosta 9. novembra 1993. godine, djela neimara Hajrudina iz 16. stoljeća, osudio je tada cijeli svijet. Ipak, da bi se spojile dvije strane Neretve, bili su potrebni najbolji klesari, među kojim je i Rasim.
- Poslije rata dugo se radilo u Mostaru. Obnavljali smo Stari most. To je bilo prelijepo iskustvo, spojiti dvije obale Neretve. Trenutak otvorenja je neopisiv. Čovjek, jednostavno, mora biti ponosan na svoj rad. Također, u Mostaru smo obnovili i izgradili između 10 i 20 munara od kamena. Radili smo i u Jablanici, Banjoj Luci, Nevesinju, Trebinju... Radio sam i na munari u Baru, popravljali smo Carevu džamiju u Foči, ali i stare zidine na Jajačkoj tvrđavi - rekao je tada Rasim za Dnevni avaz.
Posebno je bilo, kako kaže, raditi obnovu banjalučke Ferhat-pašine džamije. Kada su privodili posao kraju, tadašnji muftija banjalučki Edhem ef. Čamdžić poljubio ga je u ruku za dobro odrađen posao i to je ovjekovječeno na fotografiji.
Radio je i na obnovama munara u Kreševu i Kiseljaku, ali i na obnovi musafirhane u Fojnici rekao je tada Rasim za Dnevni avaz.
Prije nekoliko godina Rasim je preselio na Ahiret a mi ga se rado sjećamo kao vrsnog majstora iz Kiseljaka koji je pomogao da "izroni Stari za one što ga vole".
Novum.ba/Avaz.ba