Vlada SBK dala podršku zapošljavanju radnika povratnika iz inostranstva, Fond za zaštitu okoliša na čekanju
U Travniku je danas održana 81. redovna sjednica Vlade Srednjobosanskog kantona, a sa sjednice svakako vrijedi izdvojiti neusvajanje Prijedloga zakona o stavljanju van snage Zakona o Fondu za zaštitu okoliša Kantona, a koji je predložen od strane Ministarstva prostornog uređenja, građenja, zaštite okoliša, povratka i stambenih poslova. Također vrijedi izdvojiti kako je usvojen niz Programa predloženih od strane Ministarstva privrede, a najviše zanimanja izazvalo je usvajanje Programa korištenja sredstava s pozicije kriterijima raspodjele s pozicije “Tekući transferi pojedinicima”, a koji se odnosi na podršku zapošljavanja radnika povratnika iz inostranstva.
“Danas smo održali redovnu i brzu sjednicu Vlade na kojoj smo usvojili određene programe ministarstava s kojima nastavljamo implementirati rad i program Vlade. Programi su u toku i procjena je da ćemo do sredine aprila zaokružiti usvajanje svih programa po ministarstvima, a bit će pokrenuti i javni pozivi po tim programima da se sredstava na vrijeme mogu dodijeliti. Na sjednici je ponovno bio i zakon o stavljanju van snage zakona o okolišu i fondu o okoliša, a nije prošao jer nije dobio potrebnu većinu. Mislimo da je revizija dala naznake da se treba riješiti taj zakon, a ono što nas je do sad kočilo da implementiramo doneseni kantonalni zakon je da nije predviđeno administratiranje troškova za implementaciju zakona jer su sredstva mala, a naš fond na godišnjoj razini prikuplja oko milion i pol KM. Trošili bi više od polovice sredstava na administriranje umjesto na projekte iz Fonda okoliša i iz tih razloga želimo ga staviti snage, a traži još političkog usuglašavanja, dat ćemo vremena za dogovor kako bi u konačnici donijeli odluku.”, izjavio je premijer Vlade Srednjobosanskog kantona, Tahir Lendo.
Prema jednom od programa Ministarstva privrede dana je podrška zapošljavanju radnika povratnika iz inostranstva, a koji iznosi oko 200 hiljada KM.
“Mi tim programom dajemo poticaje firmama koje će primati povratnike ili povratnicima davati priliku da osnivaju vlastite firme te da start-upovima kreću u takve programe. To je dobar poticaj, ima smisla i provodimo ga nekoliko godina unazad. Ima svoju budućnost, a interesa za povratak naših mladih iz inostranstva također ima.”, prokomentirao je Lendo.
Premijer je prokomentirao i stanje na terenu u Srednjobosanskom kantonu kada su u pitanju nove obilne oborine.
“Kiše su zbilja velike i mislim da općinski štabovi i kantonalni štabovi civilne zaštite imaju stalnu dežuru. Intervencija na određenim terenima ima, ali nisu još od velikog značaja. Situaciju ćemo pratiti i izvještavati vas putem naših štabova i informativnih stranica. Za očekivati je ovih dana još kiše, a vidjet ćemo hoće li korita rijeka i potoka moći primiti tu količinu vode. Svima je dan alarm da prate kritične tačke i da reagiraju, civilne zaštite su osposobljene, a vidjet ćemo što će se dalje događati.”
Ministar prostornog uređenja, građenja, zaštite okoliša, povratka i stambenih poslova KSB, Amir Šečibović istaknuo je kako je potrebno još dogovora kada je u pitanju osnivanje fonda za zaštitu okoliša.
“Nekad u prethodnom razdoblju donesen je zakon o Fondu za zaštitu okoliša koji tretira da bi Fond bio samostalna jednica, da bi morao imati upravno tijelo, no u ovom trenutku zbog financijskih sredstava to je nemoguće. Fond bi bio svrha samog sebe, a Kanton ne bi mogao tretirati druge projekte. Stvar je kristalno jasna, treba nam da revizija radi po federalnom zakonu, no sve je na čekanju i tako će biti još neko vrijeme dok se stavovi ne usuglase. Realno nemam zamjerku nikome, treba stvari gledati iz realnog kuta, a što se tiče ministarstva mi smo svoj dio posla uradili. Bilo kako bilo u ovom trenutku imamo čist stav da je ministarstvo uradilo što je do nas. Određene preporuke iz revizije nećemo moći riješiti u sljedećem razdoblju dok zakon ne stavimo van snage. Da je više sredstava u Fondu ne bi bilo loše da je zasebna jedinica i da radi poslove zaštite okoliša, no kako stvari stoje to je zaista nemoguće. Preko 60% sredstava trošilo bi se samo na administraciju, a u sklopu ministarstva imamo već odjel zaštite okoliša koji to tretira, radi, imamo zaposlene i apsolutno nema potrebe ići u ovom pravcu.”, stav je ministra Šečibovića.
Svoj stav o Fondu za zaštitu okoliša iznio je i ministar obrazovanja, nauke, mladih, kulture i sporta, Bojan Domić.
“Na sjednici sam rekao, jednim dijelom razumijem koji je motiv i taj propis koji postoji je utemeljen. Npr. Hercegovačko-neretvanska kanton ima Fond za zaštitu okoliša koji radi, funkcionira i njihovi izvještaji su uredu, nemaju problema. Kod nas nije uredu da smo donijeli zakon, a nikad nismo osnovali Fond. Kolegu razumijem, na tom je polju uradio što je mogao. U zakonu stoji da je sjedište Fonda u Jajcu, a nijedna druga institucija kantona koliko je meni poznato nema sjedište u Jajcu te nam je to dodatni motiv. Jajce je značajno i veliko mjesto i znam stajalište lokalne samouprave da im je u interesu da se osnuje i bude u njihovoj lokalnoj zajednici, a upravo zbog industrije. Jajce je možda najveća industrijska općina u kantonu, tamo imate veliku proizvodnju i nažalost samim time i zagađenja. S time bi se toj lokalnoj zajednici nešto i vratilo nazad. Stav političke opcije koju zastupam je da se još jednom razmisli i da vidimo je li došlo vrijeme da se Fond osniva sada. Novi federalni zakon koji je donešen prije 3-4 godine ne kaže ni da može, ni da ne može. Ta odluka je ostavljena kantonima ako vide svoj interes u tome.”, zaključio je Domić u izjavi za medije.
Novum.ba/FENA/BUG.BA