Objavljene nominacije za 90. dodjelu filmskih nagrada Oscar

Dodjelu Oscara vodit će Jimmy Kimmel

Dodjelu Oscara vodit će Jimmy Kimmel

Filmska akademija objavila je listu nominacija za dodjelu nagrade Oscar za 2018. godinu.

Dodjela nagrada se održava 4. marta u Hollywoodu, a vodit će je Jimmy Kimmel.

Spisak svih nominovanih pogledajte u nastavku:

Best Picture:

Call Me By Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

Get Out

Lady Bird

Phantom Thread

The Post

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director:

Guillermo del Toro, The Shape of Water

Christopher Nolan, Dunkirk

Jordan Peele, Get Out

Greta Gerwig, Lady Bird

Paul Thomas Anderson, Phantom Thread

Best Actor:

Gary Oldman, Darkest Hour

Timothée Chalamet, Call Me By Your Name

Daniel Day-Lewis, Phantom Thread

Daniel Kaluuya, Get Out

Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq

Best Actress:

Frances McDormand,Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Saoirse Ronan, Lady Bird

Sally Hawkins, The Shape of Water

Meryl Streep, The Post

Margot Robbie, I, Tonya

Best Supporting Actor:

Sam Rockwell,Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Willem Dafoe, The Florida Project

Christopher Plummer, All the Money in the World

Richard Jenkins, The Shape of Water

Best Supporting Actress:

Mary J. Blige, Mudbound

Allison Janney, I, Tonya

Lesley Manville, Phantom Thread

Laurie Metcalf, Lady Bird

Octavia Spencer, The Shape of Water

Best Original Screenplay:

The Big Sick

Get Out

Lady Bird

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay:

Call Me By Your Name

The Disaster Artist

Logan

Molly’s Game

Mudbound

Best Foreign Language Film:

A Fantastic Woman

The Insult

Loveless

On Body and Soul

The Square

Best Documentary Feature Film:

Abacus: Small Enough to Jail

Faces Places

Icarus

Last Men in Aleppo

Strong Island

Best Documentary Short:

Edith & Eddie

Heaven is a Traffic Jam

Heroin(e)

Knifeskills

Traffic Stop

Best Animated Feature Film:

Boss Baby

The Breadwinner

Coco

Ferdinand

Loving Vincent

Best Animated Short Film:

Dear Basketball

Garden Party

Lou

Negative Space

Revolting Rhymes

Best Live Action Short Film:

DeKalb Elementary

The Eleven O’Clock

My Nephew Emmet

Silent Child

Watu Wote:All of Us

Best Original Score:

Dunkirk

Phantom Thread

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Original Song:

“Mighty River”, Mudbound

“Mystery of Love”, Call Me By Your Name

“Remember Me, Coco

“Stand Up for Something”, Marshall

“This is Me”, The Greatest Showman

Best Production Design:

Beauty and the Beast

Blade Runner 2049

Darkest Hour

Dunkirk

The Shape of Water

Best Cinematography:

Blade Runner 2049

Darkest Hour

Dunkirk

Mudbound

The Shape of Water

Best Costume Design:

Beauty and the Beast

Darkest Hour

Phantom Thread

The Shape of Water

Victoria and Abdul

Best Film Editing:

Baby Driver

Dunkirk

I, Tonya

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Sound Mixing:

Baby Driver

Blade Runner 2049

Dunkirk

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

Best Sound Editing:

Baby Driver

Blade Runner 2049

Dunkirk

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

Best Visual Effects:

Blade Runner 2049

Guardians of the Galaxy Vol 2.

Kong: Skull Island

Star Wars: The Last Jedi

War for the Planet of the Apes

Best Makeup and Hairstyling:

Darkest Hour

Victoria and Abdul

Wonder

Novum

Vezano: