Projekt vodovoda “Plava voda” kreće od početka, Vlada SBK traži novo zaduženje
Vlada Srednjobosanskog kantona (SBK) na današnjoj sjednici u Travniku usvojila je Prijedlog zaključka o nastavku aktivnosti na realizaciji projekta Regionalni vodovod „Plava voda“.
Po riječima premijera Vlade SBK Tahira Lende, uslijed inflatornih kretanja došlo je do poskupljenja tog projekta zbog čega je potrebno novo kreditno zaduživanje.
– Nakon odabira izvođača uočeno je da je, nakon osam godina u kojima se dogodila korona i razne peripetije u smislu provođenja procedura i implementacije projekta, došlo do inflatornih kretanja i do rasta cijena. Kada smo otvorili ponude, uočilo se da imamo nedostajućih sredstava od oko 11 miliona eura za nastavak tog projekta i da trebaju tražiti dodatna sredstva – rekao je Lendo.

Rješenje je pronađeno u dogovoru s Europskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD).
– EBRD ne može dati kredit na kredit, nego su rekli da obnovimo proceduru kreditnog zaduženja i da krenemo praktično od početka u smislu novog grace razdoblja, novih uvjeta kredita i da na vrijeme krenemo u implementaciju – dodao je Lendo.
Novum.ba/FENA



 
		 
                                  
 









.png&w=100&h=100&crop-to-fit alt=)



